13 stycznia 2017

Stefano Zuffi, Jak czytać włoskie malarstwo renesansowe.Jak czytać włoskie malarstwo renesansowe Stefano Zuffi to książka, którą można czytać w całości lub podczytywać w wolnych chwilach. Właściwie tego rodzaju wydania z zakresu sztuki, jakie ukazują się w cyklu Jak czytać nakładem wydawnictwa Universitas, nigdy się nie znudzą. Nie dość, że książka charakteryzuje się solidną baza ikonograficzną, to jeszcze wydana została na dobrym jakości papierze. Jedynym mankamentem są klejone kartki, ale obserwując, co się dzieje z dotychczasowymi książkami, jakie miałam w użytkowaniu na stanie swojej biblioteczki, nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. 


można powiększyć


Książka przedstawia nowe spojrzenie na renesans włoski, bowiem autor dokonał wyboru dzieł na podstawie przyjętych kryteriów. Na każdej rozkładówce (dwóch stronach) przedstawione zostało jedno dzieło malarskie, z zarejestrowanymi przybliżonymi fragmentami, które zostały dodatkowo opisane. W komentarzu znaleźć można informacje na temat techniki, treści przedstawienia, symboliki oraz informacje biograficzne danego artysty. Za podział autor wziął pod uwagę zakres tematyczny, typ i rodzaj obrazu, czy też element zastosowany w technice malarskiej. Znaleźć, więc można przykładowo motyw mody, iluzji, kontrapostu, neoplatonizmu, chiaroscuro czy sfumato. Zastosowano układ chronologiczny obrazów: od Poliptyku Valle Romita (1405-1410) Gentile da Fabriano do Odpoczynku w czasie ucieczki w drodze do Egiptu (ok. 1595) Caravaggia. Wśród prezentowanych obrazów można odnaleźć dzieła miedzy innymi Rafaela, Michała Anioła, Giorgione, Leonardo da Vinci, Lorenzo Lotto, Tycjana.To wspaniała lektura wprowadzająca, zaznajamiająca z włoskim malarstwem renesansowym. Warto zwrócić uwagę.

inne książki z cyklu  Jak czytaćStefano Zuffi, Jak czytać włoskie malarstwo renesansowe, wydawnictwo Universitas, wydanie Kraków 2016, tytuł oryginalny: How to Read Italian Renaissance painting (2010), tłumaczenie: Dorota Folga-Januszewska, Aleksandra Herbich, Sonia Jaszczyńska, opracowanie naukowe: Dorota Folga - Januszewska, oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 400.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.