18 września 2015

Rostkowo.

      Od lat pokazuję Wam Opinogórę, tym razem pojedziemy innym traktem.  To właśnie w Rostkowie, niedaleko Ciechanowa (ok. 22 km), a jeszcze bliżej Przasnysza, w 1550 roku urodził się święty Stanisław Kostka, którego dziś kościół wspomina w liturgii. Święty o którym pamiętam, bowiem jest patronem mojego synka. 

     Od lat istnieje tradycja, że dzieci i młodzież pielgrzymują do tego miejsca w pierwszą sobotę po uroczystości. Tak, swego czasu brałam w niej udział. 
Odpust jest w sierpniu. 
Starania o utworzenie parafii w Rostkowie rozpoczął w 1479r. Jan Kostka z Rostkowa, stolnik ciechanowski, jednak dopiero za zgodą bpa Piotra z Chodkowa wystawiono w 1488 r. drewniana kaplicę. Następną kaplicę zbudowano prawdopodobnie w 1621 r. po zwycięstwie chocimskim na miejscu dawnego dworu Kostków. Kolejny drewniany kościół po 1717 r. wzniósł Józef Zieliński. W latach 1726-1774 Rostkowo znalazło się w posiadaniu jezuitów z Pułtuska. W 1742 r. Paweł Szczuka, prepozyt pułtuski i chełmski, rozpoczął budowę drewnianej kaplicy. Po kasacie zakonu jezuitów kościół przeszedł pod zarząd parafii w Przasnyszu. W 1820 r. uległ znacznemu zniszczeniu i nie użytkowany ostatecznie został rozebrany w 1885r.
     Obecny kościół zbudowany został w latach 1895 - 1900 z inicjatywy i częściowo kosztem Agnieszki Helwich, ofiar ludności Królestwa Kongresowego oraz staraniem wikariuszy parafii Przasnysz: ks. Leona Gościckiego i ks. Józefa Michnikowskiego. Obiekt zaprojektował architekt Adolf Schimmelpfennig, a wykonał go Antoni Wójcicki, budowniczy powiatu przasnyskiego. Jest to obiekt murowany, neogotycki, na planie prostokąta z charakterystyczną wieżą od strony zachodniej. Wewnątrz, w neogotyckim ołtarzu, znajduje się rzeźba św. Stanisława Kostki odbierającego z rąk Matki Bożej Dzieciątko Jezus.  
W 1926r. do kościoła zostały sprowadzone z Rzymu relikwie św. Stanisława Kostki. Parafia została erygowana 20 sierpnia 1967 r. przez bpa Bogdana Sikorskiego, podczas uroczystości związanych z 400-leciem śmierci św. Stanisława Kostki. Świątynia rostkowska była wielokrotnie remontowana za ks. Tadeusza Fijałkowskiego. On też wybudował murowaną plebanię, dom parafialny, ołtarz polowy. Za urzędowania ks. Stanisława Mariańskiego wykonana została polichromia w kościele oraz złocenia. 12 maja 2000 r. kościół w Rostkowie został ustanowiony sanktuarium diecezjalnym Św. Stanisława Kostki. 

 
przez szybę
jest jeszcze lipa pod którą wg tradycji modlił się św. Stanisław Kostka, acz zdjęcie mi się skasowało


* wszystkie zdjęcia zostały wykonane po 11.08. 2015.
**

3 komentarze:

 1. Piękne miejsce, żałuję, że tam nie byłam w czasach studenckich (jako historycy sztuki obeszliśmy niezliczoną ilość kościołów, sanktuariów i klasztorów) :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to akurat wiem jak jest na tym kierunku :) Ale to zaleta :)

   Usuń
 2. Uwielbiam takie wędrówki. W ogóle odkrywanie Polski, jej przepięknych zabytków pochłania mnie od wielu lat. Ile wspaniałości kryją kościoły!
  Opisanego przez Ciebie Rostkowa nie znam. W okolicach Ciechanowa zwiedzałam kilka razy wspaniałą Opinogórę i raz jeden podjechałam jeszcze do Krasnego. Kiedyś muszę powtórzyć tę trasę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.