2 grudnia 2018

Niedziela z obrazem.The Irritating Gentleman, 1874 (Der lästige Kavalier)
Berthold Woltze (1829-1896) Niemiec
Olej na płótnie
Wymiary: 75 cm x 57 cm
Signature and date bottom right: B. Woltze Weimar (18)74
Kolekcja prywatnaPodróż kolejną młodej dziewczyny bez przyzwoitki, okazała się mało przyjemna dla niej. Tytuł obrazu bezpośrednio odnosi się do mężczyzny nagabującego kobietę i naruszającego jej przestrzeń w przedziale kolejowym. Odbiorca jednak utożsamia się z trudną sytuacją w jakiej się owa kobieta znalazła. Być może jest samotna, być może nosi żałobę. W dodatku bohaterka patrzy prosto na widza. Cierpiętniczo znosi zaistniałą sytuację. Widać, że otrzymała dobre wychowanie lub też nie może skutecznie poradzić sobie ze śmiałym „dżentelmenem”.

Warto zwrócić uwagę na szczegóły obrazujące wagon: drewniane panele, górne półki, przesuwane okna. Uwagę przyciągają rękawiczki kobiety, torba i niebiesko-zielony płaszcz spoczywający na ramie siedzenia.

Światło, które daje tylne okno służy do zwrócenia uwagi widza na irytującego, pochylającego się mężczyznę. Cień młodej kobiety widoczny jest na drewnianych panelach przedziału. Światło podkreśla jej smutek i rozpacz widoczną na twarzy.Źródło:
Wikipedia (polskojęzyczna i anglojęzyczna)

2 komentarze:

  1. Pięknie realistyczny obraz...kojarzy mi się z filmami amerykańskimi...pokazujące podróże w czasach dzikiego zachodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, z dzikim zachodem raczej bym nie skojarzyła :) Obraz rzeczywiście piękny :)

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.