5 sierpnia 2018

Niedziela z obrazem.

Wnętrze Kościoła Farnego w Krośnie, 1877 r.
Aleksander Gryglewski (1833-1879)
olej, płótno, 68,0 x 72,0 cm
wł. Muzeum Narodowe w Krakowie
obecnie eksponowany we Dworze Krasińskich w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze


Prezbiterium Kościoła pw. Św. Trójcy w Krośnie Widoczny ołtarz główny z lat 30. XVII wieku. Obraz Adoracja Trójcy Świętej i Matki Bożej prawdopodobnie malowany przez Tomasza Dolabellę. Tabernakulum w kształcie ośmiobocznej centralnej kaplicy kopułowej. Po stronie lewej w prezbiterium wmurowana późnogotycka tablica epitafijna biskupa przemyskiego Stanisława Tarły. Na marmurowej płycie jest herb „Topór”' insygnia biskupie wraz z napisem: „A.D. 1544 die 14 Decembris". Po prawej: wmurowane wczesnobarokowe epitafium Zofii Kanafolskiej z Kiellarów (zm. 1640) wykonane z czarnego marmuru dębnickiego posiada owalny portret zmarłej malowany na blasze, umieszczony w przerwanym przyczółku. Manierystyczne stalle po obu stronach prezbiterium, z ok. 1600 r. dla Kolegium Mansjonarzy, zdobione malowidłami ze scenami biblijnymi i świętych. Nad nimi trzy obrazy z połowy XVII wieku fundacji ks. Kaspra Rożyńskiego: Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie, Pokłon Trzech Króli oraz Zaśnięcie i Wniebowzięcie Matki Boskiej.1 komentarz:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.