6 sierpnia 2018

Stanisław Krzemiński, Iskra.


Iskra to pierwszy tom sagi Drogi do wolności producenta i reżysera filmowego Stanisława Krzemińskiego. Jak sam autor przyznaje w wywiadach, najpierw powstawały scenariusze Joanny Wojdowicz serialu Drogi do wolności (prapremiera była niedawno w niedzielny wieczór na TVP1, a od września cały serial). Dopiero na ich bazie i konstrukcji, zaczęły kształtować się powieści. Pierwszy tom sagi zatytułowany jest Iskra, drugi: Jesienny poniedziałek, a trzeci: Zawierucha. Cykl ma mieć aż osiem tomów. Inspiracją były opowieści babci o prababce autora – Emilii, która wspierała swoich mężczyzn w czasie powstania styczniowego oraz pamiętniki matki. Warto nadmienić, że w rolę „Lali”, której zdjęcie jest na okładce powieści, wciela się córka autora, występująca pod pseudonimem Julia Rosnowska. Jest to panieńskie nazwisko Wandy Krzemińskiej – matki autora, a babci Julii, której pamiętniki Archipelagi: na 100-lecie urodzin mamy - jej wspomnienia zostały wydane w 2014 r. 


Czytelnik poznaje losy trzech sióstr Biernackich: Maryni, Aliny i Lali. Fabuła powieści rozpoczyna się w czerwcu 1914 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Młode kobiety mają własne marzenia, pragnienia, zainteresowania, plany. Podejmują pierwsze życiowe wybory, dojrzewają i zakochują się. Lala poznaje przystojnego lotnika Ludwiga, Marynia myśli o Szymonie, Alina udziela lekcji polskiego Austriakowi Grasnickowi. Siostry są ze sobą związane nie tylko poprzez więzy krwi, ale również i poprzez przyjaźń.

To kobiety zdeterminowane, pełne siły, samodzielne i wyzwolone jak na te czasy. Decydują się na działanie i niezależne podejmowanie trudnych decyzji. Pod koniec I wojny światowej postanawiają wspólnie założyć tygodnik Iskra. Jego pierwszy numer ukazuje się w Krakowie 11 listopada 1918 roku, w symbolicznym dniu odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu.

Miłość, ludzkie dramaty, sukcesy i rozczarowania – wiele emocji kryje się na kartach tej książki. Mimo, że historia sióstr Biernackich jest fikcją, to tło społeczne, obyczajowe i historyczne oparte jest na faktach. Ciekawie poprowadzona narracja, malownicze opisy, błyskotliwe dialogi i fabuła, zachęcają.


Stanisław Krzemiński, Iskra, wydanie 2018, Wydawnictwo Znak, seria: Drogi do wolności, t. 1, oprawa miękka, stron 400.

3 komentarze:

 1. Widzę, że to bardzo wartościowa książka. Pozdrawiam nocną porą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam pierwszy odcinek tego serialu pokazany w TVP niedawno. Liczyłam na wielkie emocje, coś w rodzaju "Czasu honoru" czy "1920. Wojna i miłość" (to najlepsze chyba polskie seriale z ostatnich lat), ale się zawiodłam.
  Mdłe jakieś takie to i papierowe. Ostatecznie, obejrzę może całość, jak pokażą na jesieni, dam temu serialowi jeszcze jedną szansę.
  Choć pamiętam, że już po pierwszym odcinku "1920. Wojna i miłość" zakochałam się w bohaterach, tacy byli krwiści. A tu - nie ma tych emocji, niestety.
  Książki nie czytałam, ale moja biblioteka to kupiła, więc się może zapiszę w kolejce. Generalnie czytam wszystkie sagi rodzinne, jakie kupią. A przynajmniej próbuję czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że podstawowy błąd tkwi w porównywaniu seriali. Niestety pierwszego odcinka nie widziałam w całości, a jedynie we fragmentach. Przyznam się, że bardzo mi się podobały. Być może dlatego, że czuć ów klimat dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczymy na jesieni :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.