16 czerwca 2017

Nikola Kucharska, Jak to działa? Zwierzęta.Jak to działa? Zwierzęta to propozycja Nikoli Kucharskiej dla dzieci, które interesują się przyrodą. Pokazuje w jak prosty sposób można wytłumaczyć dzieciom zasady funkcjonowania organizmów zwierzęcych nie odnosząc się wcale do fachowej terminologii. Bohaterami sa Klara i Karolek oraz ich dziadek Ignacy. Klara uwielbia zwierzęta i jak dorośnie chciałaby się nimi zajmować, choć jeszcze do końca nie ma sprecyzowanego pomysłu. Dziadek Ignacy stara się wiec duo opowiadać o zwierzętach i odpowiadać na pytania. 


W książce wydzielone zostały rozdziały dotyczące zwierząt domowych, mieszkających w parkach,  na wsi i w lesie. Za pomocą dobrze opisach rysunków zwierząt i dokonanej analizy budowy ciała,  mały czytelnik zbiera informacje na temat danego zwierzęcia. Mamy przekroje budowy ciała zwierząt. W książce można odnaleźć wiele informacji i ciekawostek. Na końcu zaś znajdują się opisy zawodów związanych ze zwierzętami oraz krótkie biogramy osób spieszących im z pomocą. Jak najbardziej godne polecenia.

 
 
 
Jak to działa? Zwierzęta, Ilustracje, projekt graficzny, teksty w dymkach: Nikola Kucharska, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2017, okładka twarda, format: 24X32 cm, stron 32.


4 komentarze:

 1. Ale świetna pozycja! Chętnie pogłębiłabym swoją wiedzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie rozumiem zachwytów tą książką - rysunki są piękne to prawda, pomysł super, ale zmarnowany potencjał nieprzemyslaną treścią. Ta książka jest ogłupiająca, obok rysunku układu pokarmowego i tego co zwierzątko je mamy np. kółeczko ze świeczką (również narysowane w brzuchu) - bo sarna ma iskrę w oczach, albo kółeczko z innymi zwierzętami (również w brzuchu - żeby pokazać że zwierzę żyje w stadzie. Gdzie tu sens ? uważam, ze tego typu książki powinny albo iść w całkowitą abstrakcję, albo trzymać się jakoś faktów - rozumiem, ze adresatem tej książki jest dziecko, które może mieć problem z odróżnieniem co Szkoda, po rysunki piękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każde dziecko pragnie znać "konkrety". Czasami takie książki pomagają po prostu "zrozumieć" :)

   dziekuję za własne zdanie :) pozdrawiam

   Usuń
 3. merytorycznie - informacje są generalnie zgodne z prawdą, nie widzę błędów na powyższych obrazkach, choć poczucie humoru i wymyślone narządy i funkcje(jak np detektor drzew do wspinaczki)mogą być bardzo mylące, zwłaszcza dla dzieci, które ogólnie mają problem z rozróżnianiem żartów od wiedzy, którą należy przyswoić.
  Estetyka świetna. Ilustracje fantastyczne.
  Dydaktycznie - beznadziejna. Ulokowanie wszystkich cech zwierzęcia jako elementów jego anatomii - poniżej krytyki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.