27 lutego 2010

John Carlin, Invictus. Igrając z wrogiem.


Wydawnictwo: Muza
ISBN 9788374957878
Liczba stron 280
Oprawa broszurowa
Format 145 x 205 mm
Rok wydania 2010
Język Polski

Przyznam się, że do tej pory zbytnio nie interesowałam się szerzej i wiedziałam zbyt mało na temat historii Republiki Południowej Afryki. A już na pewno nie wiedziałam o wydarzeniu, jakie miało miejsce w dniu 25 czerwca 1995 roku na stadionie Ellis Park i jego następstwach. Książka sprawiła również, że słowo „apartheid” nie jest już kolejnym pojęciem ze słownika historii XX wieku.

Książka powstała dzięki licznym wywiadom przeprowadzonym przez autora z Nelsonem Mandelą w latach 1993-1995. Od roku 1989 John Carlin pracował jako korespondent zagraniczny w Republice Południowej Afryki. Jako reporter poznał również świat polityczny RPA i ludzi związanych z upadkiem apartheidu. Wiele z przeprowadzanych rozmów zostało przytoczone w książce. Autor przybliża czytelnikowi problem segregacji rasowej w RPA, powraca do czasów terroru i wyzysku w okresie apartheidu, opowiada o jego upadku. Wiele stron poświęca samemu Nelsonowi Mandeli i jego życiu zarówno jako więźnia jak i później jako prezydenta. Autor zwraca uwagę, że to Mandela doszedł do wniosku, że zwycięstwo może nastąpić drogą pokojową poprzez porozumienia z przeciwną stroną. Jako prezydent, Mandela wierzył, że zmiany w kraju podzielonym przez apartheid, można również przeprowadzić bezkrwawo. Aby zjednoczyć naród Mandela chce przekonać całe społeczeństwo do poparcia drużyny Springboksów w walce o Puchar Świata w rugby. Nie jest to zadanie łatwe, bowiem wszyscy kojarzyli ten sport z Afrykanerami, a w drużynie był jedynie tylko jeden czarnoskóry. W dodatku rugby było utożsamiane ze sportem znienawidzonych białych.

Jest to opowieść o charyzmatycznym przywódcy, który potrafił na drodze rozmów znaleźć poparcie nawet wśród długoletnich przeciwników. Wkraczamy tu w świat polityki i sportu. Książka, która wzrusza. Książka zdobyła już światowy rozgłos, a film w reżyserii Clinta Eastwooda, z Morganem Freemanem w roli głównej będzie już niedługo w polskich kinach.

Książka wspaniała! Warto przeczytać!
strona Johna Carlina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.