Wydawnictwo NOIR SUR BLANCData wydania: styczeń 2010
Przełożyła Anna Michalska
format 120 × 170 mm
oprawa broszurowa
Tytuł oryginału: Chicken Street
Język oryginału: francuski
ISBN:978-83-7392-313-3
Liczba stron:168
Seria: Proza
format 120 × 170 mm
oprawa broszurowa
Tytuł oryginału: Chicken Street
Język oryginału: francuski
ISBN:978-83-7392-313-3
Liczba stron:168
Seria: Proza
Książka, która zapewne poruszy serce każdego. Chicken Street to główna ulica w Kabulu w Afganistanie. Istnieje w rzeczywistości i wpisując jej nazwę Niema wyszukiwarkach można odnaleźć liczne zdjęcia wykonane na tej ulicy. Przy Chicken Street mieszkali dwaj Żydzi: siedemdziesięcioletni pisarz uliczny Alfred i równie starszy wiekiem szewc Szymon. Byli to jedyni Żydzi w Kabulu. Mimo, że przez czternaście lat niejednokrotnie spierali się, robili sobie na przekór i twierdzili, że łączy ich tylko wspólna modlitwa i żydowskie święta, to w piętnastym roku znajomości okazało się, że również łączy ich przyjaźń. Całą historię Alfreda i Szymona poznajemy dzięki opowieści tego ostatniego. Od początku powieści jesteśmy świadomi, że Alfred nie żyje, że został ukamienowany. Szymon opowiada nam o przyczynach tego tragicznego zdarzenia.
Alfred zajmował się pisaniem listów w imieniu tych, którzy nie potrafili pisać. Pewnego dnia pojawia się u niego młoda, niemająca jeszcze osiemnastu lat piękna Naema. Oczywiście jak na Afgankę przystało musiała kryć swoją twarz pod grubą burką i musiał jej zawsze towarzyszyć mężczyzna. Był to głuchoniemy brat. Naema opowiada Alfredowi swoją historię: jak poznała Petera i dlaczego w jej łonie zaczęło tętnić nowe życie. Prosi Alfreda, aby ten napisał list do Amerykanina z prośbą o przyjazd i ratunek dla niej. Naema wie, bowiem, jaki czeka ją los, jeśli ciąża zostanie odkryta.
Tu nie ma jednak szczęśliwego zakończenia. Mimo XXI wieku los Naemy jest z góry przesądzony i zależy od woli ojca i braci. Matka nie zdoła ochronić córki. Żona Petera nigdy nie wyjawi mu, że ukryła list z Afganistanu w sejfie. Ból, tragedia, cierpienie – tego jest w książce najwięcej.
Bardzo polecam!
***
Amanda Sthers- urodzona w 1978 r. w Paryżu powieściopisarka, scenarzystka, autorka sztuk teatralnych i piosenek. Mon place sur la photo – to jej pierwsza powieść, mająca charakter autobiograficzny. Chicken Street ukazała się w roku 2005. Rozgłos przyniosła autorce sztuka Le vieux juif blonde, wystawiona w 2006 r. W 2007 r. ukazała się jej trzecia powieść Madeleine i sztuka Thalasso, a w 2008 r. kolejna powieść Keith Me . (źródło)
Przeurocza pozycja, z pewnością jej poszukam u siebie. Brakuje mi takiej lektury :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie :)
Warto! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń