17 września 2009

Grzegorz Gortat, Szczury i Wilki.


Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wydanie 2009 r.
ISBN: 978-83-10-11621-5
stron: 272

Książka, która wstrząsa czytelnikiem. Najnowsza powieść Grzegorza Gortata mimo swojej brutalności w tle, skłania do refleksji. Ciągle, bowiem są żywe i niebezpiecznie przekonania, które w ubiegłym wieku doprowadziły do Holokaustu. Stawia również pytania, czy błędy historii są rzeczywiście nauką i przestrogą. Nie jest to książka dydaktyczna. Czytelnik wie jak się skończy, mimo to nie sposób się od niej oderwać nawet na chwilę. Wciąga niczym thriller. Napięcie w toczącej akcji jest od pierwszej do ostatniej kartki. Z ogromnym zainteresowaniem czytelnik może śledzić losy bohaterów. Po za tym napisana językiem zrozumiałym, przystępnym i interesującym. Autor mistrzowsko operuje słowem i ma pełną kontrolę nad emocjami czytelników. Wnioski po lekturze nasuwają się same.

Opowiada o nazizmie w czasach II wojny światowej, ale również o wyznawcach tej ideologii w czasie teraźniejszym. Współczesna młodzież nie przeżywszy wojny, nie wie, co to Holocaust. Mimo to tak jak piętnastoletni Henryk, ślepo wierzy w ideologię nazizmu i oddana jest hasłom: „Naszym hasłem wierność”, „Żadnej litości dla wroga. Litość jest oznaką słabości”, „Chorych trzeba oddzielić od zdrowych”, „Kretyni, karły, Żydzi i degeneraci: wyeliminować ich to naprawić błąd natury”. Owe idee Henryk bezwzględnie i brutalnie wciela w życie. Autor podkreśla jednak, że Henryk tak właściwie nie zdaje sobie sprawę, o co walczy. Nie wie, co to Auschwitz. Dlatego też oprócz współczesnego świata Henryka, poznajemy świat obozu koncentracyjnego i nowych bohaterów: lekarki Lucyny, Rajka, Ślązaka Jachimka, Sujkowskiego. Z odrazą czytamy o zachowaniach Niemców: Grohmana, Mengelego, Klescher oraz Dreschler. Obserwujemy również zachowanie owczarka niemieckiego, który dostał imię człowiek – Mensch. Czytamy o wykonywanych doświadczeniach medycznych, o selekcji na rampie na prawo i lewo, o tragedii rozdzielanych rodzin, o morderstwach wykonywanych z zimną krwią, o krematoriach, o cyklonie B. Czytamy o śmierci…

Grzegorz Gortat to autor, który trafia do mnie. Książka przeraża, ale wydaje się, że jest bardzo potrzebna w dzisiejszym świecie, gdy Holocaust wydaje się tak odległy. Książka przestrzega i pomaga pamiętać o najczarniejszych kartach historii II wojny światowej.

Znakomita książka przestrzegająca przed ideologią totalitaryzmu z naciskiem na nazizm. Warto przeczytać.