30 czerwca 2020

Magdalena Kordel, W blasku słońca.


      W blasku słońca to powieść Magdaleny Kordel będącą dobrą propozycja jako lektura na lato. Na początku czytelnik zostaje przeniesiony do skąpanej w słońcu gorącej Toskanii. W małym miasteczku Positano poznajemy Nicolette, która niedawno straciła ukochanego męża i mozolnie godzi się z nowym życiem. Nie jest to bynajmniej łatwe. Zmiany przychodzą z chwilą podjęcia opieki pod nieobecność signory Giovanny, nad figurą Matki Boskiej ukrytej w zacisznym wgłębieniu ściany sąsiedniego domu. Misterna koronka u dołu szaty Marii i wijące się literki u jej stóp, staje się dla Nicoletty wskazówką. Przychodzi jednak noc, a z nią pewien sen. Kobieta postanawia wyruszyć do Wenecji, ale ostatecznie dociera do starej, rodzinnej winnicy w Toskanii, do której miała już nie wracać. Kobieta ma nadzieję, że w końcu zacznie realnie egzystować, a stary dom pomoże jej na nowo odnaleźć sens życia.          To tutaj pojawia się również żywiołowa Mirela, która jest Polką. Kobieta właśnie w Paryżu rozstała się z partnerem, choć jak twierdzi nie darzyła go zbyt wielkim uczuciem. Mężczyzna nie pragnął być jedynie przyjacielem i wygodnym kompromisem. Karol pragnął wzlotów, miłości, namiętności i scen zazdrości, a nie układu. Lela po rozpadzie pierwszego małżeństwa zaplanowała bowiem już drugie: spokojne, zrównoważone, oparte na zaufaniu i przyjaźni. Chciała mieć dom, dzieci i sympatycznego męża. Gdy okazuje się, że ciężko jest wrócić Leli do pracy z Karolem, a atmosfera zaczyna w redakcji być nie najlepsza, to koleżanki wymyślają podróż zawodową do dalekiej Toskanii. Wyjazd ma pomóc Leli spojrzeć na gnębiące ją sprawy z innej perspektywy i pozwolić ochłonąć z negatywnych uczuć. Spotkanie Nicoletty i Leli wpłynie na życie ich obydwu. 

       W blasku słońca to ciepła powieść o dokonywaniu wyborów, rozliczeniu z przeszłością i przyjaźni. Fabuła nasączona włoskim aromatem, ciepłym powietrzem i wspaniałym krajobrazem. To opowieść o losach dwóch jakże różnych od siebie kobiet. Do pewnego momentu mamy do czynienia jakby z dwiema osobnymi opowieściami. Narracja płynie dwutorowo i w tym wszystkim bliższa mi jest fabuła związana z Nicolettą. To kobieta, która jest zagubiona, ale jednocześnie zrównoważona, spokojna, wrażliwa i bardzo refleksyjna. Lela z kolei jest pełna temperamentu i podejmuje często niezbyt przemyślane decyzje. Nowa powieść Magdaleny Kordel jest wspaniała propozycją na lato. 


Magdalena Kordel, W blasku słońca, wydawnictwo Znak, wydanie 2020, oprawa miękka, stron 448.

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.