12 lutego 2020

Lisa Kleypas, Diabeł na wiosnę.

      Diabeł na wiosnę to trzecia część w cyklu Ravenels Lisy Kleypas, którą zaliczam do udanych. Dwie ostatnie nie były tak dobre. Może to dlatego, że w tej części autorka powróciła do losów poznanej pary z innego cyklu, a być może dlatego, że fabuła jest wartka, a dialogi błyskotliwe. Z kolei główni bohaterowie są niezwykle wyraziści.

      Lady Pandora Ravenel to siostra bliźniaczka Cassandry. Ma dwadzieścia jeden lat i swoje plany na życie. Zachęcona przez męża starszej siostry Heleny, właściciela domu towarowego, Ryhsa lorda Winterborne’a, postanawia założyć własną fabrykę gier planszowych i zdobyć odpowiednie patenty. Jej celem nie jest więc wyjście za mąż i pełnienie roli dobrej żony. Postanawia jednak trochę ulec naciskom rodziny i wziąć udział w londyńskim sezonie towarzyskim. Zgodnie ze swoją dewizą i z przyczyn zdrowotnych, nie tańczy i zazwyczaj zajmuje miejsca w kącie.

     Na jednym z przyjęć postanawia pomóc swojej bliskiej znajomej, co pozwala jej przypadkiem zostać zamieszaną w skandal będąc skompromitowaną przez przystojnego nieznajomego. To Gabriel Challon, lord St. Vincent. Tak, tak, to najstarsza pociecha Evie i Sebastiana poznanych w powieści z cyklu Walflowers, obecnie księżnej i księcia Kingston. Gabriel ma dwadzieścia osiem lat, kochankę i od lat unika małżeńskich pułapek. Oczywiście jego przyszła żona powinna pasować do jego pozycji. W ogóle jednak już nie liczy na małżeństwo, w którym miłość odgrywa główną rolę, tak jak to jest w przypadku jego rodziców. Niemniej okazuje się, że bezpośrednią w mowie pannę skompromitował, więc powinien zachować się jak dżentelmen. Pandora trwa w swoim uporze, ale mimo to ulega namowom i wraz z całą rodziną pojawia się na tydzień w majątku rodzinnym Gabriela w Sussex, aby bliżej go poznać. 

     Pandora pragnie być niezależna i samodzielna. Jest jednak zbyt uparta, bezkompromisowa, bezmyślna wobec uczuć innych i pozbawiona zdrowego rozsądku. Małżeństwo uważa za nałożenie sobie kajdan, bowiem rola kobiety przy boku męża sprowadzona jest jedynie do tej reprezentacyjnej. Jest zdeterminowana w dążeniu do swojego celu. Gabrielowi owa lekkomyślność, bezpośredniość i gorący temperament bardzo się podobają. Jest wręcz oczarowany Pandorą i nie ma zamiaru oddać jej innemu mężczyźnie. Jest przystojny i uroczy i kocha swoją rodzinę. Wydaje się, że nie uprawia hazardu ani nie pije w nadmiarze, a swoją własną fortunę zarobił na sprytnych inwestycjach. Podobno ma jakieś mroczne pragnienia seksualne, ale nie odwiedza kochanki odkąd poznał Pandorę. Nosi więc trafne anielskie imię, bowiem mamy tu wcielenie męskiego ideału. 

      Oprócz głównych bohaterów, w powieści istnieje szeroka gama postaci drugoplanowych. Chodzi tu o między innymi o rodzinę Evie i Sebastiana. Mimo upływu lat, zaobserwować można silne więzi, które istnieją między znanymi nam bohaterami, ale także całym rodzeństwem Challonów i kolejnym pokoleniem. Wiele radości i optymizmu. 

      Pyszna lektura skrząca emocjami i dowcipem, aczkolwiek porównywałam historię Gabriela do historii Sebastiana. Wypada blado, choć wydaje się to oczywiście niesprawiedliwe, bo Gabriel na szczęście nie jest kopią ojca. Nota bene w powieści spotykamy też Westcliffa. Lisa Kleypas od lat jest jedną z moich ulubionych autorek romansów historycznych, więc wybaczcie brak obiektywizmu.Lisa Kleypas, Diabeł na wiosnę, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2019, tytuł oryg.: Devil in Spring, tłumaczenie: Teresa Komłosz, Cykl: Ravenels, tom 3, (The Ravenels #3), stron 394.Cykl Ravenels:
1. Cold Hearted- Rake (2015) – Polska (2018) Nieczuły rozpustnik
Kathleen Ravenel + Devona
2. Marring Winerborne  (2016) – Polska (2019) Buntowniczka
Lady Helen Ravenel + Rhys Winterborne
3. Devil in Spring. (2017) - Polska (2019) Diabeł na wiosnę
Pandora Ravenel + Gabriel, Lord St. Vincent (syn Eve i Sebastiana z cyklu Walleflowers)
4. Hello Stranger (2018)
Dr. Garrett Gibson + Ethan Ransom, były detective for Scotland Yard
5. Devil’s Daugther (2019)
Phoebe, Lady Clare (córka  Sebastiana St. Vincent z Wallflowers) + West Ravenel
6. Chassing Cassandra (planowana na 2020)
Lady Cassandra Ravenel + Tom SeverinBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.