17 czerwca 2019

Samantha Young, (Nie)zwyczajna.         Poznajcie Comet Caldwell, szesnastolatkę o niecodziennym imieniu. Dziewczyna rozsądna, odpowiedzialna, nosząca oryginalne ubrania i przede wszystkim kochająca książki. Jest zasklepiona w swojej skorupie, żyje w świecie marzeń, brak jej pewności siebie i jest bardzo nieśmiała. Woli więc zachwycać się książkowymi perypetiami bohaterów, niż brać udział w życiu towarzyskim nastolatków, swoich rówieśników. Urodziła się w dość nietypowej rodzinie, bowiem matka to artystka, a ojciec to pisarz. Rodzice zajmują się własnymi pasjami, pracą oraz relacjami w związku. Comet wydaje się być jedynie dodatkiem. Od dzieciństwa jest nauczona, aby do rodziców zwracać się po imieniu. Brakuje jej rodzicielskiego ciepła i wsparcia. Obojętność rani ją okrutnie. Wobec czego nie potrafi doczekać się ukończenia szkoły średniej w Edynburgu oraz wyjazdu na studia do Stanów Zjednoczonych. Jej piękne wnętrze i rozterki znajdują odzwierciedlenie w wierszach, które Comet publikuje anonimowo na blogu. 

     
          W nowym roku szkolnym do grona uczniów dołącza Tobias King, który chodzi na niektóre zajęcia z Comet. Od początku dziewczyna zafascynowana jest przystojnym chłopakiem, ale odpycha ją jego zachowanie i towarzystwo. Wkrótce jednak okazuje się, że Comet i Tobiasa łączy wiele. 

       Gdybym miała naście lat, to książka zapewne stałaby się jedną z moich ulubionych. Wiele mogłabym odnieść wówczas ówczesnej mojej osobowości do przedstawionej książkowej charakterystyki introwertycznej Comet. To przede wszystkim książka o relacjach zachodzących między rówieśnikami oraz między dziećmi, a rodzicami czy nauczycielami. To również powieść o dojrzewaniu i o wchodzeniu w dorosłość, nastoletnich przyjaźniach, kłopotach, mierzeniu się z dokonywaniem właściwych wyborów. Nie jest więc to zwykła historia miłosna. Polecam zarówno młodym ludziom jak i ich rodzicom.Samantha Young, (Nie)zwyczajna, wydawnictwo Edipresse Książki, wydanie 2019, tytuł oryg.: The Fragile Ordinary, tłumaczenie: Sylwia Chojnacka, okładka miękka, stron 352.

https://authorsamanthayoung.com/

1 komentarz:

  1. "(Nie)zwyczajna" to doskonała pozycja dla młodszych czytelników, która idealnie wpisuje się w gatunek New Adult. Świetnie skrojona historia o miłości, choć w fabule nie tylko to uczucie odgrywa dużą rolę. Zdecydowanie polecamy - podobnie, jak inne książki Samanthy Young! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.