14 kwietnia 2019

Niedziela z obrazem.


Krzyż w zadymce, 1907 r.
Józef Chełmoński (1849-1914)
olej na płótnie, 137 x 106 cm
wł. Muzeum Narodowe w Warszawie

Obraz z późnego okresu twórczości Chełmońskiego, w którym zarówno temat- przydrożny krzyż opierający się śnieżnej zamieci i dwa polatujące nad nim ptaki, jak i sposób przedstawienia, w fioletowo- białej tonacji - tworzą nastrój głębokiej refleksji nad przemijalnością ludzkiego życia i rolą jaką odgrywa w nim wiara, a także ukazują potęgę natury. [Monika Ochnio]  


Jako pamięciowy model, przy malowaniu obrazu, posłużył artyście krucyfiks z kościółka w Boczkach koło Łowicza.

8 komentarzy:

 1. Kocham sposób w jaki malował Chełmoński....jego obrazy mają w sobie melancholię, która mnie zawsze poruszała do głębi....

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękny obraz, pełen prawd odwiecznych...

  OdpowiedzUsuń
 3. W 2013 roku w Wiznie nad Narwią studenci ASP we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Adama Chmielowca wspólnie stworzyli malowidło (mural) inspirowane dwoma obrazami Chełmońskiego. Na muralu studenci połączyli motywy z obrazów "Krzyż w zadymce" i "Żurawie". Oglądać go można przy ul. Pawła z Wizny, na ścianie budynku magazynowego piekarni państwa Zalewskich, którzy piekarnię w Wiźnie nieprzerwanie prowadzą od 1937 roku. Ciekawa jestem, czy jeszcze istnieje. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:) Znalazłam: http://muralegdanskzaspa.pl/gdanska-szkola-muralu/wizna-chelmonski/

   Usuń
 4. Piękny ten krzyż. Lubię Chełmońskiego. Znajduję tam w oczywistości nie oczywistość. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.