28 stycznia 2014

Rozalia Niedźwiecka, Zagadki jeża Pepe. Kości // Zagadki jeża Pepe.Orzechy.

Jeżeli jeszcze ktoś nie wie, to donoszę, że pod koniec ubiegłego roku powstało nowe wydawnictwo o nazwie Raducha, które będzie wydawało książki z myślą o najmłodszych czytelnikach. Pierwsze z tychże książeczek miałam możliwość – tak ja jak i moje dzieci – przeczytać. Oczywiście nie była to lektura jednorazowa. 

Zagadki jeża Pepe. Orzechy.

Zagadki jeża Pepe. Orzechy.
Owe dwie prezentowane książeczki wchodzą w skład serii zatytułowanej Zagadki jeża Pepe autorstwa Rozalii Niedźwieckiej. Tekst napisany w sposób przystępny dla małego czytelnika, charakteryzuje się prostymi zdaniami i stylem dostosowanym do potrzeb dziecka. Przez to staje się jasny i klarowny. Co prawda, moja 5,5latka, gdy czytałyśmy Orzechy, absolutnie nie mogła sobie wyobrazić purpurowych niecierpków, pomarańczowych astrów ani wrzosowej polany, bez dodatkowej pomocy, ale dzieci znacznie starsze z pewnością już poradzą sobie z takim problemem. Za to jednak Zagadki jeża Pepe czytane jej są codzienne od paru dni. Syn - dwulatek - zachwyca się jednak jedynie warstwą ilustracyjną. Treść za bardzo jeszcze skomplikowana widocznie, ale rzeczywiście „obrazki” przyciągają jego uwagę.

Zagadki jeża Pepe. Orzechy.
Tytułowym bohaterem serii jest jeż Pepe, mały, ale doświadczony detektyw pomagający zwierzętom w rozwiązaniu kłopotów. W książeczce Orzechy będzie pomagał wiewiórce, której ciągle giną w tajemniczych okolicznościach zebrane przez nią na zimę zapasy. Z kolei w książeczce Kości o pomoc poprosi go stary pies Muchomor, który przestanie znajdować w miejscach uprzednio sobie tylko znanych, zakopane kości, jakie dostawał od gospodyni na obiadek. Historyjki bawią, ciekawią, a przede wszystkim rozwijają wyobraźnię. Cóż, bowiem stało się z zakopanymi kośćmi, a cóż z orzechami? Napięcie wzrasta wraz z upływem stron. 

Zagadki jeża Pepe. Kości

Zagadki jeża Pepe. Kości
Książki są niewielkich rozmiarów (21 na 21 cm), ale za to w pięknej i pomysłowej oprawie graficznej. Twarda oprawa, szyte i grube kartki to z pewnością pozytywna strona wydań. Każda książka jest w innej tonacji barwnej: Orzechy - w pomarańczowej, Kości – w zielonej. Za stworzenie ciepłych ilustracji do serii odpowiada Angelika Skalska. Nie ma tu zbędnego przeładowania, nadmiernej sztuczności, epatowania jaskrawymi kolorami i zbyt wielu szczegółów, co akurat mnie ogromnie cieszy. Ilustracje bardziej nawiązują do klasycznych wzorów niż do współczesności. Połączenie kilku technik graficznych i prosta czcionka dopełnia całości.    

Zagadki jeża Pepe. Kości.

Warto wspomnieć, że w serii mają ukazać się książeczki zatytułowane: Drzewo, Jajka, Sałata, Pajęczyna, Album, Pszczoły. Ciekawa jestem tonacji kolorystycznej kolejnych książeczek. Faktem jest, że wydawnictwo Raducha wspaniale zadebiutowało na rynku wydawniczym w dziale literatury dziecięcej i wypada życzyć jedynie powodzenia i wielu najmłodszych czytelników.
 Rozalia Niedźwiecka, Zagadki jeża Pepe. Kości, wydawnictwo Raducha, Warszawa 2013, Seria: Zagadki jeża Pepe, Ilustracje: Angelika Salska, oprawa twarda, Stron 28.

Rozalia Niedźwiecka, Zagadki jeża Pepe. Orzechy, wydawnictwo Raducha, Warszawa 2014, Seria: Zagadki jeża Pepe, Ilustracje: Angelika Salska, oprawa twarda, Stron 28.

1 komentarz:

  1. Strona graficzna bez zarzutu, moim zdaniem. Z tego co piszesz, wynika że jakość wydania również. Rzuciłam okiem na cenę - przyzwoita. Próbka tekstu na stronach wydawnictwa też się broni. Będę trzymać kciuki za ich powodzenie na tym ciężkim rynku:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.