19 września 2010

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Na plebanii w Haworth. Dzieje rodziny Brontë.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
rok: 2010
Strony: 512 + 16 stron ze zdjęciami
ISBN: 978-83-247-1871-9

Charlotte Brontë
Dzięki wydawnictwu Świat Książki wielbiciele klasyki doczekali się wznowienia wspaniałe biografii sióstr Brontë autorstwa znakomitej Anny Przetpełskiej – Trzeciakowskiej, która dokonała wielu przekładów literatury angielskiej wywodzącej się z XIX wieku. Książka została napisana w interesujący sposób i lekkim piórem, co sprawia, że pozycję te mimo przytłaczającej grubości, szybko się pochłania i czyta jak nie jedną typową powieść.

Dzięki autorce potencjalny czytelnik przenosi się do przeszłości i poznaje rodzinę Brontë, jej przodków, pochodzenie nazwiska i jego pisowni, drogę kariery Patryka Brontë, okoliczności ślubu z Marią Branwell i przyjścia na świat kolejno szóstki dzieci (pięciu córek i syna). Przede wszystkim poznajemy plebanię w Haworth, którą dostał w dożywotnie użytkowanie i gdzie pastor Patryk objął stanowisko kapelana. To dom otoczony z trzech stron cmentarzem, z czwartej strony z widokiem na wrzosowiska. To z tym miejscem związane było całe życie rodziny, tutaj mimo wyjazdów ciągle powracali i szukali schronienia, to w tym miejscu przeżywali radości i cierpienia. Kiedy w wieku trzydziestu ośmiu lat umiera żona pastora, na plebani zamieszkuje siostra Marii - Elżbieta Branwell, która całe życie poświęci osieroconej gromadce. Dzieci szybko stworzyły swój własny świat, który zaczęły z czasem przelewać na kartki papieru. Wymyślone historie pisała cała czwórka, a pomysłom nie było końca nawet po upływie lat i rozstaniom. Autorka zwraca uwagę na kształcenie dziewcząt, przedstawia nam sytuację, jaka panowała w ówczesnym szkolnictwie angielskim, zwraca uwagę na przyczyny występujących wówczas chorób, które były powodem utraty bliskich osób nawet w rodzinie Brontë.

Portret Emily Brontë
autorstwa jej brata Branwella
Autorka znakomicie przestawia nam charakterystyki Branwella, Charlotty, Emily i Anny (Maria i Elżbieta zmarły jako dziewczynki). Osobowości zupełnie odmienne pod względem ukazywania emocji, swoich marzeń, pragnień, stosunku do świata. Czytelnik poznaje ich radości i smutki, zachowywaną rezerwę i nieśmiałość, uniesienia, zawody miłosne, cierpienia, strach, namiętności, pracę, choroby. Każde z rodzeństwa zostało nam przedstawione, mimo że w jednej książce, to jednak osobno. Na uwagę zasługuje tragiczne życie brata sióstr Brontë.

Każda z sióstr w książkach, jakie powstały spod ich pióra zamieszczała własne doświadczenia życiowe i często czerpała inspiracje z zasłyszanych opowieści. Każda z nich robiła to według własnej pisarskiej wyobraźni. Autorka przytacza nam okoliczności powstania dzieł sióstr Brontë, recenzje, jakie ukazywały się w tym czasie w prasie. Omawia fakt używania przez siostry pseudonimów pisarskich.

Anne Brontë
portret autorstwa jej siostry
 Charlotte Brontë
To biografia napisana niebagatelnym językiem i z wielką dbałością o szczegóły. Autorka opiera wszystko na zachowanych listach, dziennikach, zachowanych dokumentach, recenzjach książek, wierszach, pierwszych biografiach sióstr. Dzięki przytaczanym fragmentom czytelnik może zapoznać się czytelnikowi twórczością Emily, Anny, przeczytać listy Charlotty i fragmenty z pierwszych literackich prób rodzeństwa. Autorka przybliża czytelnikowi czasy, w jakich żyły i tworzyły siostry Brontë. Wspaniale oddaje polskiemu koloryt tamtej epoki, panujące zwyczaje, wydarzenia historyczne, wyjaśnia nieznane z naszej perspektywy podziały w łonie kościoła anglikańskiego. Nawiązuje do twórczości dziewiętnastowiecznych pisarzy oraz do napisania biografii Charlotty przez panią Gaskell. Autorka przedstawia czytelnikowi różne punkty widzenia życia sióstr Brontë często odwołując się też do zapisanych wspomnień ludzi, którzy mieli kontakt z samotnikami na plebani w Haworth.

Biografia została napisana w interesujący, a nawet porywający sposób. To biografia, która może zachwycić, bowiem kunszt pisarski Anny Przedpełskiej - Trzeciakowskiej jest doskonały. Lektura obowiązkowa dla wielbicieli twórczości pisarek.
P o l e c a m!

źródło fotografii: wikipedia
***

11 komentarzy:

 1. Wrzuciłam do siebie na tablicę na FB link do ciebie, bo po pierwsze - książka niezwykła i po drugie - recenzja też niezwykła:)

  OdpowiedzUsuń
 2. aaa mam ogromną ochotę przeczytać. a najpierw kupić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym to przeczytać..

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam biografie kobiet żyjących w dawnych latach, a tutaj mam 3 w 1, więc na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam jak wiele lat temu szukałam tej książki. Milo, że została wznowiona, chcialabym po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja właśnie tak się ucieszyłam ze wznowienia, że z tego entuzjazmu dostałam dwa egzemplarze w prezencie, zanim sama zawitałam do polskich księgarnii.

  Ale sama lektura nieco mnie rozczarowała; odnosiłam wrażenie, że jej autorka zagłębiając się w szczegóły życia rodziny Bronte jakby zatraciła sympatię dla niej...

  OdpowiedzUsuń
 7. Joasiu dziękuję ślicznie:)

  Kasiek, Mary, anno polecam serdecznie:)

  Pemberley wydaje mi się, że nie chodzi tu o sympatię,ale o prawdziwość przekazu. Tego trzymała się autorka. Mamy rzeczywisty obraz życia rodziny, które ani nie opływało w dostatki, ani nie było pozbawione cierpienia i bólu.

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudownie napisałaś. Ja sobie chyba zostawię lekturę na jesienne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 9. szkoda, że w recenzji zgubiłaś im jedno dziecko :> (Mieli nie piątkę, a szóstkę, i nie tylko Maria zmarła w dzieciństwie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, tak, szóstkę - pięć córek i syna, a oprócz Marii (starszej)zmarła również Elżbieta (młodsza od Marii). Elżbieta zmarła sześć miesięcy po śmierci Marii.

   Poprawiłam tę nieszczęsną piątkę:)

   Warto się podpisywać:)

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.