27 listopada 2009

Joanna Klara Teske, Szara mysz z chaty na skraju wspomnień.


Wydawnictwo Mimochodem
ilustracje Magdalena Słomska
Grafika: Magdalena Słomska i Kazimierz Hałasa
stron: 48
ISBN: 978-83-926770-1-7
oprawa miękka
wydanie: 2009


Zdjęcie z pewnością nie oddaje tego jak pięknie wydana jest ta książeczka. Cała jej tonacja zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz wraz z pojawiającymi się tam ilustracjami utrzymana jest w szarości. Wielkie brawa dla oprawy edytorskiej i graficznej!
Książka autorstwa Joanny Klary Teske z pewnością zasługuje na uznanie nie tylko z wyżej wymienionych powodów. Moim zdaniem przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W małej chacie na skraju wspomnień mieszkali starsi już wiekiem babcia i dziadek. Towarzyszyła im mała, szara myszka, która uwielbiała ciepło z pieca. Była szczęśliwa zwłaszcza zimą. Niestety wraz z napływem ciepłych dni dziadkowie przestali palić w piecu, a myszka posmutniała, bo nic już ją nie cieszyło. Dlatego też staruszkowie postanowili rozweselić zwierzątko. Wymyślili wspaniały pomysł, że będą jej opowiadać historie. Wśród nich znajdziemy opowieści nie tylko tego starszego małżeństwa, ale również opowieść dziadka dziadka. Wspaniale nakreślone przez autorkę powiastki pozwalają czytelnikowi zastanowić się nad pewnymi sprawami. Wraz z bohaterami udaje się na pewnego rodzaju poszukiwania. Każdy z nas zapewne, co innego odkryje w opowieściach i znajdzie coś innego dla siebie. Tak jak każdy jest w życiu, do czego innego przywiązany i inną ma ustaloną hierarchię wartości.

Świetny pomysł na mikołajkowy prezent dla starszych i młodszych!

2 komentarze:

  1. śliczny tytuł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. nie tylko tytuł:) mnie bardzo urzekła szata graficzna z rafią ! Cudo!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.