Strony

31 stycznia 2017

Styczniowe.

Kontynuując w nowym roku comiesięczny książkowy cykl nabytków ostatniego dnia miesiąca prezentuję poniżej:



Aleksander Dumas, Hrabia Monte Christo, cz. I oraz Dobrawa pisze CV Janiny Lesiak - od wydawnictwa MG
Sławomir Leśniewski, Potop .... - od Wydawnictwa Literackiego
Joanna Jurgała - Jureczka, Siedem spódnic Alicji - od Zysk i S-ka (styczniowy i pierwszy PATRONAT blogowy)
Emily Carmichael, Wizje serca - zakup własny


          Na tym w zasadzie miało się zakończyć, ale zajrzałam do jednej z księgarń, która posiada bardzo (ale to bardzo) interesujące ceny i w ten sposób przybyło:



Potem zakupiłam jeszcze inne książki, ale na dzień dzisiejszy pojawiło się jeszcze to:



[edytowany 1.02.2017]



To już naprawdę koniec styczniowego stosu nabytków ;)

29 stycznia 2017

Tessa Dare, Póki starczy nam książąt.



Pierwszy raz czytałam książkę Tessy Dare i to od razu trafiło na czwarty tom cyklu Spindle Cove. Póki starczy nam książąt jest totalnie bajkową powieścią, ale tak uroczą, że bezwzględnie może się podobać. Poza tym nawiązanie do książek, bibliotek i księgarń, łącznie z dedykacją, cytowanie wiersza Wiliama Blake'a, rozbroiło mnie wewnętrznie i powieść zawojowała serce, choć w zasadzie nie powinna.

dedykacja

Trzydziestoczteroletni Griffin York, ósmy książę Halford, nie ma zamiaru się żenić. Jego matka, księżna Halford, pranie jednak doczekać wnuków, więc funduje swojemu jedynakowi niezłą przygodę. Łatwo oszukuje syna i podstępem przywozi go do Spindle Cove w Sussex. To do tej nadmorskiej miejscowości przyjeżdżają stare panny wywodzące się z dobrych domów, co prawda inteligentne, ale niegrzeszące urodą. To tutaj zjawiają się, co jakiś czas dżentelmeni ze szlachetnych rodów i powracają do domu z jedną z nich, jako narzeczoną. Bardzo romantyczne, prawda? Od razu naszła mnie ochota do poznania poprzednich części, bowiem widoczne są tu nawiązania i pojawiają się znani (jak się domyślam) bohaterowie. Książna Cove poinformowana o historii tychże powstałych par, postanawia, że jej syn znajdzie sobie żonę właśnie w Spindle Cove i to jeszcze tego samego dnia. Nakazuje mu wybrać żonę wśród panien zebranych w gospodzie, a ona postara się szybko zrobić z niej prawdziwą księżnę. Griffin nie ma zamiaru się w ogóle poddawać i na złość matce wybiera służącą, Pauline Simms. Przepracowana dziewczyna jest przekonana, że to żart. Gdy jednak książę oferuje jej pracę i pieniądze za tydzień, Simms ma możliwość w końcu spełnić swoje marzenia. 


Pauline ma dwadzieścia trzy lata, jest odważna, bystra, inteligentna, rozpala pragnienie Griffa i łagodzi ból w ciemnych zakamarkach jego duszy. Klnie jak szewc, podpiera łokciami głowę przy stole i chwieje się na obcasach, dziwi się ilościom zakładanych halek, a mimo to zaskarbia sobie księżną. Simms z góry uważa, że w dość łatwy sposób zdobędzie fortunę i zadba o przyszłość swoją oraz siostry. Odważnie zadaje pytania i szuka odpowiedzi. Nie rozumie jak bliscy ludzie mogą ze sobą nie rozmawiać, a jedynie wymieniać zdawkowe uprzejmości. Dziwi się braku szczerości i prawdy. Jej umiar, prostota i niezdarność w poczynaniach są zabawne. A co więcej, uwielbia książki. 

s.73

Arogancki Griff skrywa przez matką i przyjaciółmi od roku tajemnicę. Choć księżna zauważa zmianę trybu życia syna, nie potrafi zrozumieć jego zachowania. Jest jedynie sympatyczną, starszą panią, która niecierpliwie wyczekuje pojawienia się w jej życiu wnucząt. Jej wizerunek w powieści jest bardzo ciepły. Pauline mimo bajkowej scenerii pozostaje nadal realistką. 

s.83

Autorka łatwo wplotła w zabawną historię poważniejsze tematy, które zmuszają do refleksji: historia Danieli, tajemnica Griffina, śmiertelność niemowląt, przytułek, traktowanie żony i córek przez ojca Simms. Bardzo ważną rolę odgrywa tu wątek miłości istniejącej w rodzinie: Griff silnie związany jest z matką, a Pauline z siostrą. Póki starczy nam książąt to urokliwa powieść o nieprawdopodobnej miłości. Bajkowa, ale odwołująca się do ówczesnej rzeczywistości, w której nie brakowało różnic społecznych, akceptacji i małżeństw zawartych jedynie w celu prokreacji.




Tessa Dare, Póki starczy nam książąt, wydawnictwo Amer, wydanie 2016, tytuł oryginalny: Any Duchess Will Do, tłumaczenie: Katarzyna Przybyś - Preiskorn, Aleksandra Januszewska, cykl: Spindle Cove, tom 4, okładka miękka, stron 320.



Cykl „Spindle Cove”

1.
A Night to Surrender                   Polska – Noc uległości
       1.5. Once Upon a Winter's Eve
2. A Week to Be Wicked                    Polska – Tydzień na uwiedzenie
3. A Lady by Midnight                      Polska -  Dama o północy (2 tomy)
      3.5. Beauty and the Blacksmith
4. Any Duchess Will Do                     Polska – Póki starczy nam książąt 
Pauline Simms + Griffin York, the Duke of Halford
      4.5. Lord Dashwood Missed Out
5. Do You Want to Start a Scandal


http://tessadare.com/

Niedziela z albumem - Mistrzowie grafiki europejskiej od XV do XVIII wieku.













Maciej Bóbr, Mistrzowie grafiki europejskiej od XV do XVIII wieku, wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza, wydanie 2000, okładka twarda, stron 318.

26 stycznia 2017

Sabrina Jeffries, Żona z Ameryki.



Nie do wiary, ale porządkując półki z romansami historycznymi, natrafiłam na jeszcze jedną książkę Jeffries, którą nie przeczytałam. Zupełnie o niej zapomniałam, więc cieszyłam się w dwójnasób. Żona z Ameryki (oryg. Married to the Viscount) Sabriny Jeffries to ostatni tom cyklu Stare panny Swanlea
Spencer Law, wicehrabia Ravenswood, właśnie kończy swój dwutygodniowy pobyt w Ameryce. Przybył tam na prośbę swojego młodszego brata, Nata, oceniając jego kolejne, życiowe przedsięwzięcie. Przy okazji poznaje dwudziestosześcioletnią uroczą panną Abigail Mercer. Jego myśli wokół dziewczyny krążą nawet po powrocie do Anglii, ale dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu uważa, że nie jest mu sądzone życie w małżeńskich kajdanach. Gdy więc dziewczyna pojawia się w jego londyńskiej posiadłości z panną Graham, jest to dla niego niebywałą niespodzianką. W dodatku młoda kobieta twierdzi, że pisał do niej zachęcające listy i że jest jego żoną poprzez procedurę per procura. Szybko okazuje się, że winowajcą i głównym sprawcą zamieszania jest brat Spencera, który zniknął, nie racząc się pokazać na przyjęciu wydawanym z okazji zaręczyn z Eveliną. Nie chcąc szargać reputacji Abigail, Spencer decyduje się pomóc dziewczynie. Do chwili odnalezienia brata i zwrócenia tego, z czego została okradziona, wicehrabia proponuje jej tymczasowe małżeństwo. Nie ma, bowiem zamiaru kontynuować dłużej całej farsy i bawić się w szczęśliwy związek.
Spencer Law jest arogancki, zimny i nieczuły. Taka maskę przybiera, bowiem na zewnątrz. Pojawił się zresztą w powieści Taniec zmysłów. W dodatku w tej części spotykamy bohaterów poprzedniej: Clarę i Morgana. Wobec Abigail Spencer jest jednak opiekuńczy i momentami słodki, co wzbudza jej nadzieję na trwałość zawartego wbrew wicehrabiemu małżeństwa. Spencer nie chce jednak przekroczyć granic, tkwi w swoim uporze, potrafi ranić, a w dodatku wszyscy uważają, że nie znosi dzieci. Nie chce małżeństwa, ale jednocześnie nie potrafi oprzeć się pięknej, tymczasowej żonie. Abby jest Amerykanką, która stara się dostosować do konwenansów i norm obowiązujących w Anglii. Jest niezależna i otwarta, a angielska powściągliwość działa na nią deprymująco. Postanawia dostosować się do wymagań męża, ale rozczarowana jest jego zachowaniem. Kobieta nie może do końca zrozumieć zachowań angielskiej socjety. Jest szczera, inteligentna, a wtedy, kiedy trzeba, jej wypowiedzi nacechowane są dowcipem i odpowiednią dawką sarkazmu.
Droga prowadząca do szczęśliwego zakończenia powieści została przez autorkę dobrze zarysowana. To solidny, zabawny, momentami zmysłowy i nie do końca przewidywalny romans historyczny osadzony w epoce regencji. Bardzo podobają mi się konsekwentnie umieszczane cytaty przed każdym rozdziałem, co jest charakterystyczne dla całego cyklu.


Sabrina Jeffries, Żona z Ameryki, wydawnictwo BIS, wydanie 2011, tytuł oryginalny: Married to the Viscount (2004), tłumaczenie: Elżbieta Zawadowska - Kittel, cykl: Stare panny Swanlea (Swanlea Spinsters), tom 5, okładka miękka, stron 382.


mam w zestawie cykl : dwie w twardej oprawie, trzy pozostałe w miękkiej


Cykl "Stare panny Swanlea" (Swanlea Spinsters)

1.       Stare panny ze Swan Park 
Lady Rosalind Laverick + Griff Knighton
Lady Helena Laverick + Daniel Brennan
3.      Spóźnione zaślubiny 
Juliet Loverick + Sebastian Pryce
4.      Taniec zmysłów 
Lady Clara Stanbourne + Morgan Pryce
5.      Żona z Ameryki  
Abby Mercer +Spencer Law, lord Ravenswood