Strony

30 września 2018

Wrześniowe.

Wrzesień przyniósł ze sobą:


Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty oraz Mały atlas motyli od Naszej Księgarni
Brzoskwiniowy świt od wydawnictwa Dreams
Szkocka przygoda - zakup własny (Julia London uwielbiana od lat)

A to co zapakowane to:


 A poniżej:


Wszystkie książki poza Wszystko nie tak! - od wydawnictwa BIS
 Książkę Izabelli Frączyk otrzymałam od PRZY KOMINKU. (wielkie dzięki)


 Powyższe piękne romansowe zakładki prezentujące awers i rewers od wydawnictwa BIS. Podobnie jak poniższy audiobook i zakładka (było ich więcej, ale poszły do pierwszaków). Audiobook prezentowałam już w 2012 roku. TUTAJ



Dotarły również:


Ku odległym brzegom od wydawnictwa Dreams
Czego nie powiedziałam od wydawnictwa Zysk i S-ka 



Jeźdźcy (grubaśna i mała czcionka, ale styl do czytania super) i Człowiek z brzytwą (pamiętacie Piołun na zapomnienie ?) od wydawnictwa Zysk i S-ka
Nie igraj z pożądaniem od wydawnictwa BIS (nie, nie pomyliłam się, przyszły dwie Jeffries - przy opinii będzie więc książka do zdobycia).



Albumy Sztuka. Encyklopedia dla dzieci oraz Banksy (wydanie 2018) od wydawnictwa Arkady


W jesiennych tonacjach 
B. 

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci, Susie Hodge, David Taylor.



Jeżeli już zastanawiacie się nad książkowym bożonarodzeniowym prezentem dla dzieci, to jednym z wybrańców mógłby się okazać wspaniale wydany album Sztuka. Encyklopedia dla dzieci. Autorami są Susie Hodge odpowiadająca za przygotowanie działów dotyczących malarstwa i rzeźby oraz David Taylor odpowiedzialny za fotografię. To bowiem te trzy rodzaje sztuki: malarstwo, rzeźba i fotografia złożyły się na książkę. W informacjach dodatkowych młody czytelnik znajdzie jeszcze: słowniczek pojęć związanych ze sztuką oraz indeks artystów i tytułów prezentowanych obrazów, rzeźb i fotografii. 


Najobszerniej opracowane zostało malarstwo. Susan Hodge porusza tu między innymi kwestię podjętego przez artystów tematu, wybranej kompozycji, perspektywy, dobranych kolorów i półcieni. Kolejne podrozdziały prezentują w ułożeniu chronologicznym malarstwo od sztuki prehistorycznej, poprzez starożytność (Egipt, Grecja, Rzym, Azja), sztukę wczesnochrześcijańską, gotycką, renesansową, barok i rokoko, romantyzm, najważniejsze kierunki XIX i XX wieku, kończąc na pojęciu sztuki nowoczesnej.


Dowiedzieć się między innymi można o: holenderskim Złotym Wieku; że w XVIII wieku szukano inspiracji we Włoszech; że według ekspresjonistów abstrakcyjnych idee artystyczne powinny rodzić się w podświadomości. Znacznie krótszy jest rozdział prezentujący rzeźbę. Osobny podrozdział został poświęcony twórczości brytyjskiej artystce Barbarze Hepworth, która osiągnęła sukces w czasach, kiedy kobieta-rzeźbiarka była rzadkością. W dziale dotyczącym fotografii, czytelnik pozna jej początki i rodzaje, ewolucję aparatu fotograficznego oraz twórczość Julii Margaret Cameron, Brytyjki żyjącej w XIX wieku i portretującej rodziny, przyjaciół i służących. Dziś w dobie wynalazków, aparat fotograficzny potrafi uchwycić niezwykłe, nawet krótkie momenty.

Układ graficzny i treści jest jasny i klarowny. Istnieje kilka wyborów, na podstawie których następuje dobór najważniejszych treści. Niekiedy obrazy zajmują całościowo dwie strony, niekiedy znajdują się na nich dzieła sztuki z zaznaczeniem datacji, materiału oraz krótkim opisem. Natomiast przy prezentowanych artystach poznać można nie tylko najważniejsze ich dzieła, ale również kalendarium życia. W niebieskim okrągłym „farbiarskim” okienku można przeczytać o tym, że: nazwa „romantyzm” pochodzi od średniowiecznych pieśni nazwanych romansami; Toulouse-Lautrec zasłynął z projektowania plakatów reklamujących paryskie nocne kluby; artyści pop-artu przedstawiali tematy zapożyczone z popkultury; Michał Anioł wyrzeźbił Pietę w jednym bloku z marmuru. 

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci przedstawia zmiany jakie zachodziły na przestrzeni wieków w malarstwie, rzeźbie i fotografii. Stanowi znakomite wprowadzenie dzieci w świat sztuki. Pozycja godna polecenia.



Sztuka. Encyklopedia dla dzieci, wydawnictwo Arkady, wydanie 2018, tytuł oryginału: Art a children’s encyclopedia (2017), Autorzy: Susie Hodge (malarstwo i rzeźba), David Taylor (fotografia), tłumaczenie: Bożena Mierzejewska, okładka twarda, stron 208. 

29 września 2018

Agnieszka Nitsu, Zdrowe słodkości. Motywacja i porady na zdrowe życie.



Rzadko w moich blogowych wpisach pojawia się książka, dotycząca kuchni i przygotowywania potraw. Tym razem robię wyjątek dla książki Agnieszki Nitsu, z zawodu dietetyka i autorki bloga www.aktywnezywienie.pl. To książka z rodzaju tych, które propagują zdrowy styl życia, która zawiera zarówno stronę teoretyczną jak i praktyczną. Autorka podkreśla w niej, że odpowiednio dobrane składniki nie wpływają samotnie na zdrowy styl życia. Ważne są tu również wewnętrzny spokój i pozytywne nastawienie do życia. Autorka korzysta z własnych doświadczeń, bowiem blisko dziesięć lat zmagała się z bulimią. 


Autorka podkreśla, że w jadłospisie i doborze składników stawia na jakość, a nie na ilość. Nie pilnuje też ilości zjadanego tłuszczu, węglowodanów i białek. Przedstawia, czym charakteryzuje się niezdrowa dieta, jaki jest wpływ mediów na zachcianki żywieniowe, jakie są przyczyny złych nawyków kulinarnych. Określa, co to jest nawyk i jak znaleźć motywacje do zmian. W książce znaleźć też można praktyczne porady zdrowego stylu życia. Przeczytać można między innymi o zaletach oleju z czarnuszki i oleju z wiesiołka, piciu naparów ziołowych, jak przestać jeść niezdrowe słodycze i dlaczego koktajle są bardzo ważne.


W pozycji znaleźć można łatwe i proste przepisy dotyczące przygotowania ciast (również bezglutenowych), ciastek (batony, muffiny, ciasteczka), rozmaitych słodkości (budynie, kremy, naleśniki) oraz koktajli. Książka otrzymała ciekawą oprawę graficzną, a układ jej treści i fotografii jest bardzo zrozumiały. 



Agnieszka Nitsu, Zdrowe słodkości. Motywacja i porady na zdrowe życie, wydawnictwo BIS, Warszawa 2018, oprawa twarda, stron 240.

Magda Podbylska, A u nas powstanie!



Dziadek Edziu, senior rodziny Grześkowiaków, miał zawsze ciekawe pomysły, aż pewnego dnia postanowił napisać książkę dla dzieci dotyczącą prawdziwej rodzinnej historii. Opowieść dziadka opiera się na wspomnieniach jego taty Kazimierza i dotyczy wydarzeń jakie miały miejsce sto lat. Chodzi o wybuch powstania wielkopolskiego. Na przemian poznajemy Grześkowiaków współczesnych i tych, którzy żyli w 1918 roku. Wnuki dziadka na bieżąco komentują wydarzenia, które miały niegdyś miejsce w Poznaniu, powstańcach i ówczesnym życiu codziennym. W 1918 roku rodzina Grześkowiaków zajmowała dwuizbowe mieszkanie na drugim piętrze w jednej z poznańskich kamienic. W jednym pokoju mieszkała czwórka rodzeństwa: Kaziu, Franek, Helenka i Zosia, a w drugim zaś ich rodzice: Maria i Karol. Wolne łózko w pokoju rodzeństwa czekało na powrót najstarszego brata Szczepana. Dziadek w swojej opowieści przybliża przygotowania i same święta Bożego Narodzenia. W pierwszy dzień świąt pojawia się niespodziewanie Szczepan ze swoim kolegą Stachem. 


W opowieściach wplątane zostały fakty i postacie. Mowa jest między innymi o Ignacym Janie Paderewskim i jego przyjeździe do Poznania, Stanisławie Taczaku, wyzwoleniu przez powstańców Nowego Tomyśla, zdobycie lotniska w Ławicy. Poznajemy też ulice starego Poznania, gwarę, wielkopolską tradycyjną kuchnię.


A u nas powstanie! to wspaniała lektura, zwłaszcza w roku obchodów stulecia odzyskanie przez Polskę niepodległości. Autorka pięknie porusza kwestię szacunku do flagi narodowej i polskiego orzełka. Definiuje też pojęcie patriotyzmu, które staje się zrozumiałe dla młodszego pokolenia. To niezwykła książka, którą warto przeczytać. 



Magda Podbylska, A u nas powstanie!, wydawnictwo BIS, wydanie 2018, ilustracje Katarzyna Bukiert, okładka twarda, stron 144.