Strony

17 marca 2018

Elizabeth von Arnim, Elizabeth i jej ogród.



Już wiele tak temu słyszałam i czytałam wiele dobrego o tej książce. Pozycja Elizabeth i jej ogród została wznowiona nakładem wydawnictwa MG w fantastycznej oprawie graficznej. To książka autobiograficzna, pełna czaru i uroku jednej z pomorskich posiadłości końca XIX wieku. Powieść napisana została bowiem na przestrzeni roku między 7 majem 1897 r. a marcem 1898 r. w Nassenheide na Pomorzu. 

Elizabeth von Arnim (1866-1941) to pisarka australijskiego pochodzenia, ktorej kuzynką była również pisarka, Katherine Mansfield. W 1889 r. podczas podróży do Rzymu poznała swojego przyszłego męża hr. Henninga Augusta von Arnima (1851-1910). Pobrali się w Londynie 21 lutego 1891 r. Początkowo mieszkali w Berlinie, a w 1896 r. w wiejskiej posiadłości rodzinnej we wsi Nassenheide, Rzędzinach koło Szczecina. Małżeństwo nie należało do szczęśliwych. Mąż był piętnaście lat starszy od Elizabeth i pragnął przede wszystkim, aby była przykładną, pruską żoną. W powieści, luźnym dzienniku, hrabia nazywany jest Gniewnym. W autobiograficznej opowieści moja jest również o trzech córkach w wieku 3-5 lat, nazywanych odpowiednio dziećmi: Kwietniowym, Majowym i Czerwcowym. Posiadłość odwiedzają mniej lub bardziej przyjemni i intrygujący goście. 


Książka pokazuje, że Elizabeth bardzo dobrze zaadaptowała się w wiejskiej posiadłości. Lubiła odosobnienie, samotność, książki, niewyszukane jedzenie. Przede wszystkim kochała swój ogród. Nie miała jednak szczęścia do ogrodników. Zdeterminowana była jednak, aby się uczyć, zdobywać na temat ogrodnictwa wiedzę z książek, poświęcić pieniądze przeznaczone na planowany zakup nowych sukien kolejno na zakup nasion. Elizabeth nie lubiła gotować, za to uwielbiała otaczać się kwiatami, o których wspaniale pisała. Była też inteligentną obserwatorką gości i sąsiadów oraz z powodzeniem opisywała ich zachowania, wady i zalety. Czasem nie była pozbawiona złośliwości oraz ironicznych komentarzy.

Wiele w tej książce można znaleźć fragmentów na temat pozycji żony przy mężu zapisanych w prawie niemieckim lub przyjętych zwyczajowo. Koniec XIX wieku to działalność ruchu sufrażystek, kobiet domagających się praw wyborczych, poszanowania moralnych i obywatelskich. Elizabeth nie należała być może do zagorzałych zwolenniczek tych myśli, ale jasno pokazuje w książce z czym się nie zgadza i po której stronie stoi. 

Rzędziny z powodu długów von Arnima zostały sprzedane w 1908 r. Elizabeth rozwiodła się z Gniewnym. Wyszła za mąż jeszcze raz, w 1917 r. za hr. Francisa Stanleya Russella, ale ten związek również zakończył się rozwodem. Zmarła w Stanach Zjednoczonych. Elizabeth i jej ogród zostało po raz pierwszy wydane w 1898 r. i szybko doczekało się rozgłosu. Powieść o uroczej szlachciance mieszkającej w posiadłości z pięknym ogrodem, mającej swoje zdanie, fascynowała kobiety. Prawdziwa Angielka. Książkę czyta się szybko, ale jest to prawdziwa uczta dla duszy.



Elizabeth von Arnim, Elizabeth i jej ogród, wydawnictwo mg, wydanie 2018, tytuł oryg.: Elizabeth and her German Garden, tłumaczenie: Elżbieta Bruska, Berenika Marta Lemańczyk, okładka twarda, stron 312.

2 komentarze:

  1. Mam wielką chęć na przeczytanie tej książki. Ciekawe czy zostanie zakupiona do biblioteki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Być może jest wcześniejsze wydanie :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.