Strony

30 kwietnia 2019

Kwietniowe.

Miało przybyć mniej niż w zeszłym miesiącu, a jednak nie widać różnicy.
Co do remontu, w końcu za nami. Dwa bagażniki książek i segregatorów wywiozłam za miasto do biblioteki. Zrobiło się lepiej, ale nie poczułam w ogóle wolnego miejsca, bo rozpakowałam to, co w kartonach.


Poniżej trzy zdjęcia, które można zatytułować "podbijaniem stawki":






okładkami:

Książki Ałbeny Grabowskiej, After, Z dala od świateł, Hold You Close - zakupy własne
Nierozłączni od Wydawnictwa Poznańskiego
Gwiazdy nadziei od wydawnictwa Zysk i S-ka
Spadkobierca od wydawnictwa Dreams




Klub Domino od wydawnictwa Zysk i S-ka
Pierwszy raz i Odnaleziony portret od wydawnictwa Novae Res
Wojowniczka od wydawnictwa BIS (oraz zakładki)








Do końca świata - od Autora
Mogłam sobie pozwolić ...- Edipresse Książki 
Życie w spadku - wydawnictwo Zysk i S-ka PATRONAT MEDIALNY
Zawsze i wszędzie, Rejs ku miłości, Zawsze będę przy tobie, Złączeni honorem - zakupy własne
Wynajmij sobie chłopaka - Grupa Wydawnicza Foksal, YA!
Proroctwo, Jezus mówi do Ciebie - zakupy własne
Hanka Ordonówna - zakup na spotkaniu autorskim




 Podaruj mi jutro - prebook recenzyjny
Niespotykane piękno - od wydawnictwa Dreams


Biblioteczne:







Kwiecień przyniósł za sobą dwie książki z wpisami oraz kolejną małą satysfakcję.
23 kwietnia 2019 r. premierę miała książka Małgorzaty Garkowskiej Życie w spadku. Blog objął patronatem książkę, na skrzydełkach pojawiła się rekomendacja, a z tyłu logo bloga.







 ***

PRZECZYTANE W KWIETNIU:
1. Becky  Wade, Zakochana w tobie (2 t. Przypadki Sióstr Bradford)
2.3. Magdalena Knedler, Salon Odrzuconych (dwa tomy) - koniecznie!
4. Lisa Kleypas, Buntowniczka.
5. Yunte Huang, Nierozłączni. Słynni syjamscy bracia i ich spotkanie z amerykańską historią. (szybko idzie)
6. I.M. Darkss, Gwiazdy nadziei.
7. Małgorzata Garkowska, Życie w spadku (powtórka, bo czytana w prebooku elektronicznym w marcu przed rekomendacją) PATRONAT MEDIALNY
8. Anne Mason, Spadkobierca.
9. Steve Bloom, Wynajmij sobie chłopaka
10. Anna Binkowska, Mogłam sobie pozwolić ... Historia Anny Milewskiej
11. Tomasz Maruszewski, Do końca świata  (o ważnych sprawach, o których zapominam)
12. Ilona Gołębiowska, Podaruj mi jutro (prebook, 3/4 za mną, ale zaliczam na kwiecień, bo jeszcze dziś będę czytać)
      
+ 2 książki w prebooku elektronicznym, o których jeszcze nie piszę, bo nie wiem czy mogę.



Postanawiam, że będę w maju nad przybytkiem książkowym panować. 
Wyobraźcie sobie, że jeszcze nie tknęłam bibliotecznych (sic!)
z pozdrowieniami
B. 

Tomasz Maruszewski, Do końca świata.



          Do końca świata Tomasza Maruszewskiego to powieść o miłości, ważna, z mocnym przesłaniem, zawierająca naukę moralną, zmuszająca do refleksji nad tym, jak samemu postrzega się kontakty z partnerem/mężem/żoną i dziećmi.

Co dla mnie, dla Ciebie, jest priorytetem?

              Główny bohater, Jerzy, nie potrafi pogodzić się z tym, co miało miejsce. Do tej pory to praca w instytucie była jego priorytetem. Tajny projekt pochłania każdą jego chwilę. Nie słucha ostrzegawczych sygnałów wysłanych przez żonę Magdę, która nie potrafiła zaakceptować samotności. Gdy nadchodzi nieuniknione, Jerzy nie umie odnaleźć się w nowej sytuacji. Kilka tygodni tkwi w swoistym zawieszeniu, śpi po kilkanaście godzin na dobę, śni, a w końcu poddaje się silnym projekcjom, niewytłumaczalnemu złudzeniu, że nadal jest wszystko normalnie, że nie zaszły jakiekolwiek zmiany, nic nie uległo przedawnieniu. Wyczuwalny jest brak jego zgody na zaistniałą sytuację. Zaczyna analizować przeszłość i popełnione błędy. W obserwację poczynań Jerzego, zaangażowany jest jego syn, dwudziestodwuletni Janek.

           Do końca świata to udany debiut literacki Tomasza Maruszewskiego. Książka niebanalna, w której znaleźć można fabułę opartą na międzyludzkich relacjach i wynikających z tego emocjach.  O złości i nienawiści istniejącej obok miłości, o próbie powrotu do normalności po opuszczeniu, o drodze wiodącej do pogodzenia się, ale nie rezygnacji, o wierze i jej braku, o wyborach dokonywanych w formie konieczności i o ujmujących zapachach. Te ostatnie każdy z nas rejestruje i zapamiętuje, wiąże z daną osobą, wydarzeniem, okresem w życiu.

       To powieść, która przestrzega, przed zatraceniem się w gonitwie dnia codziennego. Praca, kariera, kolejne ambitne osobiste plany stają się niejednokrotnie wyznacznikiem życia. Dla bohatera powieści Maruszewskiego pieniądze nie są głównym wymiernikiem, ale jedynie osiągnięcie celu, praca nad kolejnym projektem, która odseparowuje od żony i syna. Zaniedbywana przez męża kobieta znajduje oparcie w innym mężczyźnie. Kiedyś dokonała wyboru. Wówczas wydawało jej się, że był to wybór właściwy. Okazało się jednak, że to co dla niej było ważne, nie było tak ważne dla jej męża. Związek może być bowiem postrzegany na różne sposoby. Rodzina i bliscy spychani są w takich wypadkach na plan dalszy. Tak jak bohater wielu z nas zapomina, że czas poświęcony najbliższym jest najważniejszy. Nie wystarczy kochać na odległość, trzeba jeszcze ową miłość przekształcać na czyny. Nie da się żyć, kochając kogoś i jednocześnie wiedząc, że ten ktoś nie jest obok, że jest gdzieś daleko.
 


Tomasz Maruszewski, Do końca świata, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2019, okładka twarda, stron 256. 

29 kwietnia 2019

Anna Binkowska, Mogłam sobie pozwolić... Historia Anny Milewskiej.



       Mogłam sobie pozwolić… Anny Binkowskiej nie jest typową, chronologicznie ułożoną biografią aktorki Anny Milewskiej. To książka nadzwyczaj interesująca, wciągająca, bowiem stanowi opowieść o życiu, dokonywanych wyborach i zebranych doświadczeniach, twórczości, związkach i najważniejszym mężczyźnie – Andrzeju Zawadzie. To również opowieść o wzlotach  i upadkach, radościach i smutkach, przyjaźni i miłości. 

      Anna Milewska: aktorka, poetka, studentka historii sztuki, taterniczka. W dzieciństwie była jeszcze Hanką. Czas ten nazywa dobrodziejstwem. Snuje o tych latach opowieść pełną nostalgii, ciepła, osobliwego zrozumienia i poszanowania wartości, wpojonych zasad. Jako dorosła kobieta twierdzi, że jej nieprzywiązywanie uwagi do mody pochodzi właśnie z czasów dzieciństwa. We wspomnieniach dotyczących dzieciństwa znaleźć można też rozpacz związaną z chorobą i śmiercią matki w okresie II wojny światowej. Niespełna dwa lata potem nastąpił drugi ślub ojca, z wdową z trójką dzieci.

     Wspomnienia Anny Milewskiej dotyczą też lat studenckich, kiedy była bywalczynią warszawskich klubów. Wraca do momentu podjęcia pierwszej pracy w Muzeum Narodowym w Warszawie i oprowadzaniu wycieczek. Historia sztuki nie była jednak jej przeznaczeniem. Dzięki przyjaciółce Marii Szarłat zdała do PWST w Krakowie. Tak rozpoczął się nowy etap życia Anny Milewskiej. Aktorka wspomina przyjaciół i role, jakie jej powierzano.


        Anna Milewska szczerze opowiada Annie Binkowskiej o swoich związkach przed Andrzejem Zawadą. Przyznaje się otwarcie do kochliwości, ekscytujących nocy miłosnych i tym właściwym zakochaniu, podszytym silnymi emocjami w granicach rozciągających się od miłości, poprzez namiętność po obawy i strach przed odrzuceniem. Andrzej Zawada nie potrafił zbyt szybko zaufać po tym, jak został porzucony przez kobietę, której składał przysięgę przed ołtarzem. Dopiero po latach owe małżeństwo kościelne zostało unieważnione.

      Młoda i zakochana kobieta wbrew rodziny zdecydowała o związku na kocią łapę. Aby nie martwić zbytnio jedynego rodzica, tatę, często uciekała się do kłamstw. Mężowskie zdrady Anna przyjmowała tolerancyjnie i bez komentarza. Sama również popełniała małe występki. Związek był raczej zbliżony do typu otwartego, w którym nie mówi się o rozwodzie. W historii znaleźć można nawiązania do pasji górskiej pielęgnowanej przez męża, usankcjonowaniu długoletniego związku, decyzji w sprawie dzieci, wspólnym życiu, tolerowania kolejnych kochanek i śmierci ukochanego.

    Biografia jest swoistą opowieścią, w której znaleźć można poglądy Anny Milewskiej, wspomnienia o mężu Andrzeju Zawadzie, burzliwej młodzieńczej przeszłości, rozczarowaniach i życiowych przygodach. To biografia bardzo dobrze skonstruowana, płynna, lekka, bardziej w typie plotkarskim, bowiem historie opowiedziane są błyskotliwie i z humorem.



Anna Binkowska, Mogłam sobie pozwolić. Historia Anny Milewskiej, wydawnictwo Edipresse Książki, wydanie 2019, okładka twarda, stron 240.